Pri objednávke nad 50€ je DOPRAVA ZDARMA  

Serrapeptáza – Prírodný superenzým

Serapeptáza je enzým produkovaný priateľskou baktériou z rodu Serratia, ktorá žije vo vnútornostiach Priadky morušovej. Je prírodnou alternatívou Ibalginu a v Japonsku je dokonca registrovaná ako oficiálne liečivo arterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Má silné protizápalové účinky, sťahuje opuchy a jedným z najväčších tromfov je zmierňovanie bolesti. V medicínskej praxi v Európe a v Ázií je so skvelými výsledkami využívaná viac ako 25 rokov. Je nesporne darom prírody a významným medicínskym objavom 20. storočia.

 

Priadka morušová je motýľ, ktorému vďačíme za objavenie serapeptázy. Tá bola totiž v rámci vedeckých štúdií pôvodne izolovaná z jej organizmu. V črevnom trakte Priadky morušovej sa ( rovnako ako v našom trakte) nachádzajú tzv.priateľské baktérie, ktoré sú veľmi prospešné pre fungovanie celého organizmu. A jednou takouto je aj  enterobaktéria Serracia E15, ktorá je zdrojom enzýmu serapeptáza.

 

Priadka morušová tento enzým využíva predovšetkým v procese trávenia tvrdých listov moruše, ktorými sa živí. No záujem vedcov vzbudilo až využitie enzýmu na urýchlené rozpustenie veľmi tvrdého zámotku, v ktorom sa larva mení na dospelého jedinca.

 

Pre potomkov Priadky morušovej je rýchle opustenie zámotku otázkou života a smrti. A práve táto životná potreba tohto malého  nenápadného hmyzu podnietila vznik tak účinného enzýmu, akým serapeptáza bezpochyby je.

 

Vedci zistili, že ak je serapeptáza izolovaná a upravená do podoby kapsule, má silné protizápalové účinky, ako aj bolesť tlmiace vlastnosti, ktoré sú porovnateľné s účinkami aspirínu alebo nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), no bez nebezpečných vedľajších účinkov.

 

Hlavné účinky Serapeptázy

Zoznam účinkov Serapeptázy je siahodlhý, no pokúsime sa Vám hlbšie ozrejmiť aspoň tie najhlavnejšie z nich.

1. Serapeptáza pôsobí  protizápalovo

Serapeptáza rozkladá neživé, odumreté časti buniek v organizme, ktoré spôsobujú zápal, čím zmierňujú chronické zápalové ochorenia i autoimunitné ochorenia. Pozitívne pôsobí na skrátenie doby hojenia poranených či zapálených tkanív( tým, že podporuje odstraňovanie toxických látok vznikajúcich v zapálenom tkanive).

Účinná je hlavne pri odstraňovaní chronických zápalov, ktoré môžu pretrvávať v tele bez nášho povšimnutia aj dlhšiu dobu, pretože o nich nemusíme vedieť.

2. Rozpúšťa krvné zrazeniny a cysty

Serapeptáza čistí krv od nadmerného množstva fibrínu, ktorý krv zahuštuje, vďaka čomu rozpúšťa krvné zrazeniny a zároveň znižuje riziko tvorby nových zrazenín (má schopnosť rozkladať odumreté tkanivá, krvné zrazeniny, cysty, …) Čím napomáha predchádzať cievnym príhodám, infarktom a trombotickým stavom.

3. Zabraňuje hromadeniu tekutiny v poškodených tkanivách a tvorbe opuchov

V Nemecku a iných európskych krajinách je serapeptáza bežná v liečbe opuchov, ktoré vznikajú po úraze alebo zápale. Svojou schopnosťou zriediť nahromadenú tekutinu, uľahčuje jej vylúčenie z tkaniva, čím umožňuje odtok nadbytočných tekutín v tkanivách, ktoré by mohli spôsobovať opuchy a bolesť.

U serapeptázy neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, dokonca ani problémy s jej trávením. V Nemecku sa užíva už viac ako 25 rokov bez toho, aby bol známy jej akýkoľvek nežiadúci účinok. Doporučenie: V prípade užívania liekov na riedenie krvi, znížte dávku serapeptázy.

4.Serapeptáza a problém upchatých ciev

Enzým Serapeptáza urýchľuje hojenie rán po úrazoch a operáciách, odstraňuje bolesti v miestach zápalu a prejavy zápalu. Má taktiež schopnosť tlmiť účinok látok, ktoré sú uvoľňované pri zapálených a poranených tkanivách, ktoré vyvolávajú bolesť.

Navyše si nachádza čoraz väčšiu obľubu aj u športovcov. A niet sa čomu diviť. Štúdie a prax preukázali,že užívanie serapeptázy môže urýchliť hojenie športových úrazov a tiež pomôcť im predchádzať. Hematómy (modriny) sa po užití serapeptázy hoja rýchlejšie, opuch je menej závažný a rýchlejšie mizne.

5. Serapeptáza a problém upchatých ciev

Pred niekoľkými rokmi sa užívanie serapeptázy začalo významnejšie rozširovať v rámci krajín Európy. Zistilo sa pritom, že serapeptáza je pri chelácii tepien (odstraňovanie povlaku)  účinnejšia a menej problematická než na tento lekársky úkon bežne používaná kyselina  etyléndiamíntetraoctová (EDTA). Inými slovami, serapeptáza je účinný a bezpečný prostriedok, ktorý možno použiť na cheláciu (odstraňovanie povlaku z) tepien.

Jedným priekopníkom chelácie tepien bol nemecký lekár MUDr. Hans Napier, ktorý dosiahol pozitívne výsledky pri čistení upchatých ciev, čím v podstate spochybnil nevyhnutnosť operácie srdca metódou bypass.

6.Serapeptáza a jej vplyv pri predčasnom starnutí

Niektorí lekári odporúčajú serapeptázu ako liek proti starnutiu jednoducho z toho dôvodu, že veľká časť procesu starnutia je spôsobená nahromadením poškodeného tkaniva v organizme, zápalom a zníženou schopnosťou organizmu regulovať vlastné procesy.

Zabúdať by sa nemalo ani na ďalšie účinky Serapeptázy:

– Pomáha pri astmatických problémoch (čistí pľúca od zápalu, mucínu, mŕtveho a jazvovitého tkaniva).

– Zrieďuje a rozpúšťa hlieny.

– Je veľmi nápomocná pri srdcovo-cievnych ochoreniach a vysokom krvnom tlaku.

– Využívaná je aj pri cystickej fibróze prsníkov, osteoporóze a skleróze multiplex.

– Uplatňuje sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky II. typu.

– Účinkuje pri syndróme dráždivého čreva

– Zlepšuje liečbu antibiotikami tým , že rozkladá ochranný bakteriálny biofilm, ktorý chráni telo baktérie.

– Má čistiaci účinok- pomáha viazať ťažké kovy.

– Redukuje migrény a bolesti hlavy.

– Podporuje imunitný systém.

– Minimalizuje tvorbu jaziev.

 

Pri hodnotení účinnosti enzýmov je dôležitejšie merať aktivitu v IU- medzinárodných jednotkách  ako váhu v miligramoch. Čo sa týka konkrétneho odporúčania produktov, tak našou voľbou je serapeptáza od slovenskej firmy Nutraceutica s obsahom 120 000 SPU v 1 kapsule.

Produkt je kvôli legislatívne oficiálne určený  na prípravu dermálneho roztoku, no väčšina ľudí ho využíva na vnútorné užívanie.

 

 

 

 

 

 

Rýchla Zuzkina avokádová nátierka

Avokádová nátierka

Budeme potrebovať –

-1 ks. zrelé avokádo

– citrón, pomaranč

– soľ, mleté čierne korenie, cesnak

 

 

Zrelé avokádo rozmixujem s maslom, dokorením čiernym korením a osolím podľa chuti, nadrobno nakrájam cesnak a vytlačím šťavu z citróna i pomaranča. Výborne chutí v kombinácii s paradajkami alebo s akoukoľvek zeleninou, ja si k nej robím domáce tortily zo špaldovej múky. Dobrú chuť.

Tip- natierku môžeme natrieť tiež na opečený kus hokaido tekvice, či batátu 🙂

Šalátik aj na zimu

Chutnutie

Oslovil ma zákazník, ktorý ma požiadal, či nemám recept na nejaký vhodný šalát na zimu. Priznám sa nie som zástancom konzumácie letnej zeleniny počas zimy. Výrazne obmedzujem čerstvé šaláty, alebo ich jem len v úplne minimálnom množstve. Skôr uprednostňujem fermentovanú zeleninu, alebo sparenú, ale aj čerstvú koreňovú zeleninu.

Pri prosbe pána o šalát na zimu som naň ozaj dostal chuť tak som pripravil, netradičný šalát, ktorý obsahuje aj prvky bežného šalátu.

Potrebujeme:

– poľníček

– pár kúskov reďkoviek

– pár kúskov cherry paradajok

– tvrdý syr ( eidam, gouda…) alebo môžete použiť aj riccotu, či kozí syr

– halloumi syr na grilovanie-opekanie

-cícer sterilizovaný

– morskú soľ, čierne mleté korenie, trocha červenej maďarskej mletej papriky, trocha čerstvého masla

 

Poľníček umyjeme a reďkovky nakrájame na menšie kúsky prídáme k poľníčku. Na kocky nakrájame aj syr je na Vás aký si vyberiete ja som si vybral goudu. Pridal som syr k zelenine. Konzervu cíceru som precedil a dal na panvičeku s asi 50 g. čerstvého masla a začal pražiť. Pridal som soľ, korenie a mletú červenú papriku na menšie kúsky nakrájané cherry paradajky. Po chvíli som stiahol panvičku z ohňa a zalial som zeleninu so syrom cícerom s chuťami masla, korenín a cherry paradajok. Premiešal som celý obsah nádoby. Na záver som si nakrájal  halloumi syr na plátky a orestoval z oboch strán na panvičke, ktorú som trocha potrel čerstvým maslom. Halloumi syr som nakrájal na pásiky. Hotové som ich pridal so šalátu zamiešal a môžete servírovať.

 

Dobrú chuť 🙂

Kalerábová polievka podľa Zuzky

Chutnutie – Kalerábová polievka podľa Zuzky
 
Pokračujeme ďalšou chutnou polievočkou, ktorá príjemne zahreje v rámci začínajúcej zimy.
 
 
Na kalerábovú polievku potrebujeme
– 1 kaleráb gigant alebo viac menších kalerábov
– medvedí cesnak (mala som z mrazničky)- dá sa nahradiť špenátom
– himalájsku soľ, slnečnicový olej, živočíšnu alebo rastlinnú smotanu
– mleté čierne korenie a na záver bazalkové listy na dozdobenie.
 
Postup: očistený a pokrájaný kaleráb opražíme na oleji a zalejeme vodou, ktorú osolíme a okoreníme. Varíme do mäkka. Po uvarení kalerábu pridáme medvedí cesnak a vymixujeme ponorným mixérom dohladka. Na záver prilejeme smotanu a môžeme ochutnávať. Prajem dobrú chuť.

Hokaido krémová polievka

Chutná a rýchla polievka, ktorá zasýti a chutí výborne. Mne pár tekvíc daroval sused Peťo a keďže sme mali aj od svokry, bolo jasné, že sa bude tvoriť 🙂

Budeme potrebovať

  • 1 ks. hokaido tekvice
  • 5-6 kusov mrkvy
  • 1,5-2 dcl. kokosovej smotany
  • kvalitný tekvicový olej, konopné, alebo tekvicové semiačka, čerstvé maslo, soľ, mleté čierne korenie

 

Príprava – Očistime si hokaido a mrvu a dáme variť do menšieho množstva vody, kým zelenina nezmäkne, trocha ju môžeme osoliť. Po uvarení zhodnotíme, akú chceme mať polievku hustú a koľko vody je v polievke. V prípade ak chcete mať polievku hustejšiu a predsa ste dali o trocha viac vody len troška odlejte a rozmixujte tyčovým mixérom úplne do hladka, aby v nej neboli žiadne hrudky. Pomaly môžeme pridať kokosovú smotanu, podľa chuti, ktorú tam zamiešame. Dochutíme ešte soľou a mletým čiernym korením odstavíme a pridáme 100 g. čertvého masla.

Môžeme si na masle jemne opiecť tekvicové semiačka a ozdobiť polievku. Ja som použil lúpané konopné semiačka, nakoľko som mal na ne väčšiu chuť. Pri servírovaní môžeme pridať kvalitný tekvicový olej, nie veľa len pár kvapiek. Môžete použiť samozrejme aj iný olej konopný, sezamový, ľanový …

Dobrú chuť 🙂

Lahodný losos na zelenine s kokosovou smotanou

Chutnutie

Po dlhšej dobe opäť rybací recept, nie až tak tradičný, ale s veľmi obľúbeným lososom.

Lahodný losos na zelenine s kokosovou smotanou

Budeme potrebovať:

  • Lososa filet bez kože
  • Sterilizovanú kukuricu a hrášok
  • Cuketu 1 ks.
  • Červenú papriku, alebo kápiu
  • Kokosovú smotanu 100 -150 ml.
  • Quinou
  • soľ, mleté čierne korenie, čerstvé maslo, olivový olej.

 

Postup: Nakrájame si cuketu na kúsky, ja ich krájam na krúžky, ktoré rozdelím na 4 rovnaké časti. Červenú papriku nakrájam na malé kocky, čím menšie tým lepšie. Cibuľu som v tomto prípade nepoužil nakoľko hlavný konzument bol môj syn, ktorý nemusí  cibuľu v jedle. Vy ju samozrejme môžete pridať a začal by som ňou. Pridám cuketu a osmahnem ju na troche olivového oleja na panvičke, pridám červenú papriku nakrájanú na kocky a sterilizovaný hrášok a kukuricu. Pridám malé množstvo čerstvého masla a na kocky nakrájaného lososa. Zamiešame, chvíľu počkáme a potom vychutíme soľou a trochou mletého čierneho korenia. Zatiaľ si pripravíme quinou. Ja ju pripravujem ako ryžu, najprv ju orestujem na troche masla a zalejem 2 dielmi vody k 1 dielu quinoi.  Na záver quinou vychutím soľou a pridám čerstvé maslo a premiešam.  Zeleninu aj losos podlejeme kokosovou smotanou podľa chuti, môžete použiť aj klasickú smotanu na varenie, či kyslú smotanu, jedlo bude mať, ale úplne iný nádych. Za stáleho miešania, prejde smotana varom a pomaly odstavíme jedlo z ohňa.  Ja na záver pridáme ešte hrubý plátok čerstvého masla.

Servírujeme s quinoou, tanier som neozdoboval na žiadosť môjho syna, určite si môžete quinou posypať čerstvou na jemno nakrájanou petržlenovou vňaťou, či pažitkou. Či použiť sezónnu zeleninu.

 

Dobrú chuť 🙂

 

Letný šalát + grilovacia sezóna

Chutnutie

Letný šalát + grilovacia sezóna

Množstvo ľudí mi pomedzi recepty, písalo, čo grilujem v hlavnej grilovacej sezóne, obmedzujem pečivo, nejem mäso, len výnimočne ryba. Nech im dám nejaký tip ľahký, zároveň netradičný v rámci grilovačiek, aby skúsili nejakú zmenu od tradičnej klobásy s chlebom a horčičou.

Prikladám veľmi jednoduchý a osviežujúci recept na letné dni.

Budeme potrebovať

  • 4 mrkvy
  • 3 kaleráby
  • Kyslú smotanu, limetku, morskú soľ, trocha mletého čierneho korenia, zelené mleté korenie, kayanské korenie, trocha olivového oleja, jarnú cibuľku na dozdobenie
  • Encián ( množstvo podľa chuti)

Ráno si pripravím trocha olivového oleja so soľou, mletým čiernym a zeleným korením, trocha kayanského korenia a do nich vložím encián. Marinovať

Ošúpete a nastrúhate si mrvku a kaleráby na jemno. Pridáte kyslú smotanu a premiešate. Pridáte soľ, trocha mletého čierneho korenia a šťavu z limetky podľa chuti. Netreba to prehnať, poriadne premiešať a nechať odležať.

Tesne pred uložením na gril encián vyberieme s pácu a natrieme ho ešte mletým zeleným korením a uložíme na rozpálený gril, či panvičku, kde nepridávame, žiaden olej. Encián je hotový za 3- 4 minútky. Jarnú cibuľku si nakrájame na kúsky a len posypeme šalát s enciánom, rýchly obed na dovolenke, ale príjemná zmena aj na grilovaciu sezónu. Namiesto enciánu môžete použiť aj grilované mäsko, ryby, či klobásu. Výber je samozrejme na Vás.

 

Dobrú chuť 🙂

 

 

Zuzkine plnené šampióny halloumi syrom

Chutnutie :
Pridávame opäť zaujímavý recept od kamarátky Zuzky.
Zuzkine plnené šampióny halloumi syrom
Budeme potrebovať:
– veľké šampiňóny,
– soľ, mleté čierne korenie, kari, mletá sladká červená paprika
– cesnak, cibuľu, olivový olej, cherry paradajky, papriku,
– vajíčko, sladkú smotanu,
– údený losos, halloumi syr
Potrebujeme veľké šampiňóny, ktoré umyjeme, vyberieme nožičky a natrieme zvnútra i zvonku štetcom olejovou zmesou. Olejová zmes: olivový olej, soľ, čierne mleté korenie, červená mletá sladká paprika, kari korenie a nadrobno nakrájaný cesnak.
Zmes do šampiňónov: do nadrobno nakrájanej cibule opraženej na oleji do zlatista pridáme nakrájané cherry paradajky, papriku, jedno vajíčko a sladkú smotanu. Aj túto zmes osolíme a okoreníme.
Šampiňóny naplníme zmesou, poukladáme dovnútra halloumi syr nakrájaný na kocky a navrch môžeme pridať aj údeného lososa pokrájaného na kúsky, v rúre zapečieme približne 25 minút.
Dobrú chuť priatelia 🙂

Adkine Ratatoiulle

Chutnutie:
Po dlhšom čase pridávame opäť zdravý a chutný recept. Tento krát výlučne v réžií mojej Aďky.
Adkine Ratatouille
Budeme potrebovať:
– 1 cuketu
– 1 baklažán
– 1 papriku žltú, alebo červenú
– 1 batát
– 2 väčšie paradajky
– 1-2 cibule
– 1-2 hrubšie mrkvy
– paradajkový pretlak, čerstvý cesnak, provensálske bylinky, morskú soľ, mleté čierne korenie, olivový olej, lístky mladého špenátu ako príloha
Všetku zeleninu nakrájame na krúžky a ukladáme do zapekacej misky, alebo na plech. Mrkvu môžeme nakrájať na kúsky.
Zeleninu pokvapkáme trochou olivového oleja a pripravíme si z pretlaku a prelisovaného cesnaku, omáčku, ktorou zalejeme zeleninu, pridáme aj tam troška olivového oleja, provensálske byliny, soľ, mleté čierne korenie. Množstvo cesnaku závisí od chuti. Všetko dobre premiešame a zalejeme naukladanú zeleninu v zapekacej miske.
Dáme zapiecť do rúry na 20-25 minút na 180 stupňov.
Skvelé jedlo 🙂
Lístky mladého špenátu použijeme ako ozdobu a zároveň prílohu.
Dobrú chuť 🙂

Šalát zletnieva sa podomácky

Chutnutie – Šalát zletnieva sa podomácky
Milujem lokálne domáce potraviny, rádi nakupujeme domáce vajíča, syr, svokra nám robí tvaroh či maslo, taktiež nás zásobuje dávkou domácej poctivo vypestovanej zeleniny.
Mať domácú ricottu od Šustríka je požehnaním, taktiež ich ostatné syry. Keď k tomu pridáte domáci listový šalát a zapojíte trocha fantázie vznikne veľmi chutné a jednoduché zdravé jedlo.
Budeme potrebovať –
– listovú zeleninu podľa chuti, ja som domáci hlávkový šalát doplnil a listovú zmes s obchodu, aby aj oči jedli
– cherry paradajky
– olivy ( použil som olivy kalamáty)
– kapary
– domáca ricotta
– koreniny soľ, čierne mleté korenie, maďarská červená mletá paprika, olivový olej
Natrháme si šalát na kúsky, nakrájame olivy na kúsky, nakrájame cherry paradajky zmiešame pridáme olivový olej, soľ. Nakrájame a ochutíme ricottu. Nič viac, nič menej.
Zapojte do varenie, prípravy jedla aj deti, takýto ľahký obed budú vedieť pripraviť aj oni. Garantujem Vám, že keď si pripravia šalát, budú ho chcieť aj spapať a budú veľmi radi keď si pochutnáte aj vy dospelý 😃
Používajte čo najviac domácich a lokálnych potravín 🙂
Dobrú chuť 🙂