Milí priatelia chceli by sme Vám detailnejšie predstaviť Karnozín a jeho účinky. Karnozín a Mozog
Oprava neurónov
Karnozín chráni nervové bunky a odstraňuje poškodenia glykačnými látkami. Mozog sa nezaobíde bez základného zdroja energie – glukózy. Zároveň však potrebuje ochranu pred glykáciou, ktorú spôsobuje reakcia glukózy s bielkovinami. Karnozín poskytuje najúčinnejšiu antiglykačnú ochranu.
Energetický metabolizmus mozgu
Karnozín zlepšuje výkonnosť mitochondrií, čím chráni mozog pred nedostatkom energie a narušením funkčnosti.
Antioxidačná ochrana neurónov
Karnozín je silný antioxidant. Zabraňuje oxidatívnemu poškodeniu buniek aj v prípade nadmernej oxidačnej záťaže pri prítomnosti ťažkých kovov alebo neuroexcitačných látok.
Ochrana pred toxicitov ťažkých kovov
Ťažké kovy prenikajú mozgovou bariérou, kde spôsobujú poškodenie až zánik nervových buniek. Karnozín má chelatačné vlastnosti. Znamená to, že viaže a vylučuje ťažké kovy, ako kadmium, ortuť, olovo, toxický hliník, ale aj škodlivé nadbytky medi a zinku.
Obnova neuroreceptorov
Karnozín obnovuje funkčnosť neuroreceptorov – komunikačných miest nervových buniek vymieňajúcich signály.
Karnozín v prevencií Alzheimerovho syndrómu
Alzheimerov syndróm (ASy) je neurodegeneratívne ochorenie s pokračujúcim zhoršovaním mentálnych a kognitívnych schopností a prejavmi demencie Typickým prejavom ochorenia je postupná strata pamäti, poruchy orientácie v čase i v priestore, poruchy správania a úsudku. Karnozín zohráva významnú úlohu v boji proti nástupu predčasnej stareckej demencie, ktorá je častým sociálnym a zdravotným problémom starnúcej populácie.