Serrapeptáza – Prírodný superenzým
Serapeptáza je enzým produkovaný priateľskou baktériou z rodu Serratia, ktorá žije vo vnútornostiach Priadky morušovej. Je prírodnou alternatívou Ibalginu a v Japonsku je dokonca registrovaná ako oficiálne liečivo arterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Má silné protizápalové účinky, sťahuje opuchy a jedným z najväčších tromfov je zmierňovanie bolesti. V medicínskej praxi v Európe a v Ázií je so skvelými výsledkami využívaná viac ako 25 rokov. Je nesporne darom prírody a významným medicínskym objavom 20. storočia.
Priadka morušová je motýľ, ktorému vďačíme za objavenie serapeptázy. Tá bola totiž v rámci vedeckých štúdií pôvodne izolovaná z jej organizmu. V črevnom trakte Priadky morušovej sa ( rovnako ako v našom trakte) nachádzajú tzv.priateľské baktérie, ktoré sú veľmi prospešné pre fungovanie celého organizmu. A jednou takouto je aj enterobaktéria Serracia E15, ktorá je zdrojom enzýmu serapeptáza.
Priadka morušová tento enzým využíva predovšetkým v procese trávenia tvrdých listov moruše, ktorými sa živí. No záujem vedcov vzbudilo až využitie enzýmu na urýchlené rozpustenie veľmi tvrdého zámotku, v ktorom sa larva mení na dospelého jedinca.
Pre potomkov Priadky morušovej je rýchle opustenie zámotku otázkou života a smrti. A práve táto životná potreba tohto malého nenápadného hmyzu podnietila vznik tak účinného enzýmu, akým serapeptáza bezpochyby je.
Vedci zistili, že ak je serapeptáza izolovaná a upravená do podoby kapsule, má silné protizápalové účinky, ako aj bolesť tlmiace vlastnosti, ktoré sú porovnateľné s účinkami aspirínu alebo nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), no bez nebezpečných vedľajších účinkov.
Hlavné účinky Serapeptázy
Zoznam účinkov Serapeptázy je siahodlhý, no pokúsime sa Vám hlbšie ozrejmiť aspoň tie najhlavnejšie z nich.
1. Serapeptáza pôsobí protizápalovo
Serapeptáza rozkladá neživé, odumreté časti buniek v organizme, ktoré spôsobujú zápal, čím zmierňujú chronické zápalové ochorenia i autoimunitné ochorenia. Pozitívne pôsobí na skrátenie doby hojenia poranených či zapálených tkanív( tým, že podporuje odstraňovanie toxických látok vznikajúcich v zapálenom tkanive).
Účinná je hlavne pri odstraňovaní chronických zápalov, ktoré môžu pretrvávať v tele bez nášho povšimnutia aj dlhšiu dobu, pretože o nich nemusíme vedieť.
2. Rozpúšťa krvné zrazeniny a cysty
Serapeptáza čistí krv od nadmerného množstva fibrínu, ktorý krv zahuštuje, vďaka čomu rozpúšťa krvné zrazeniny a zároveň znižuje riziko tvorby nových zrazenín (má schopnosť rozkladať odumreté tkanivá, krvné zrazeniny, cysty, …) Čím napomáha predchádzať cievnym príhodám, infarktom a trombotickým stavom.
3. Zabraňuje hromadeniu tekutiny v poškodených tkanivách a tvorbe opuchov
V Nemecku a iných európskych krajinách je serapeptáza bežná v liečbe opuchov, ktoré vznikajú po úraze alebo zápale. Svojou schopnosťou zriediť nahromadenú tekutinu, uľahčuje jej vylúčenie z tkaniva, čím umožňuje odtok nadbytočných tekutín v tkanivách, ktoré by mohli spôsobovať opuchy a bolesť.
U serapeptázy neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, dokonca ani problémy s jej trávením. V Nemecku sa užíva už viac ako 25 rokov bez toho, aby bol známy jej akýkoľvek nežiadúci účinok. Doporučenie: V prípade užívania liekov na riedenie krvi, znížte dávku serapeptázy.
4.Serapeptáza a problém upchatých ciev
Enzým Serapeptáza urýchľuje hojenie rán po úrazoch a operáciách, odstraňuje bolesti v miestach zápalu a prejavy zápalu. Má taktiež schopnosť tlmiť účinok látok, ktoré sú uvoľňované pri zapálených a poranených tkanivách, ktoré vyvolávajú bolesť.
Navyše si nachádza čoraz väčšiu obľubu aj u športovcov. A niet sa čomu diviť. Štúdie a prax preukázali,že užívanie serapeptázy môže urýchliť hojenie športových úrazov a tiež pomôcť im predchádzať. Hematómy (modriny) sa po užití serapeptázy hoja rýchlejšie, opuch je menej závažný a rýchlejšie mizne.
5. Serapeptáza a problém upchatých ciev
Pred niekoľkými rokmi sa užívanie serapeptázy začalo významnejšie rozširovať v rámci krajín Európy. Zistilo sa pritom, že serapeptáza je pri chelácii tepien (odstraňovanie povlaku) účinnejšia a menej problematická než na tento lekársky úkon bežne používaná kyselina etyléndiamíntetraoctová (EDTA). Inými slovami, serapeptáza je účinný a bezpečný prostriedok, ktorý možno použiť na cheláciu (odstraňovanie povlaku z) tepien.
Jedným priekopníkom chelácie tepien bol nemecký lekár MUDr. Hans Napier, ktorý dosiahol pozitívne výsledky pri čistení upchatých ciev, čím v podstate spochybnil nevyhnutnosť operácie srdca metódou bypass.
6.Serapeptáza a jej vplyv pri predčasnom starnutí
Niektorí lekári odporúčajú serapeptázu ako liek proti starnutiu jednoducho z toho dôvodu, že veľká časť procesu starnutia je spôsobená nahromadením poškodeného tkaniva v organizme, zápalom a zníženou schopnosťou organizmu regulovať vlastné procesy.
Zabúdať by sa nemalo ani na ďalšie účinky Serapeptázy:
– Pomáha pri astmatických problémoch (čistí pľúca od zápalu, mucínu, mŕtveho a jazvovitého tkaniva).
– Zrieďuje a rozpúšťa hlieny.
– Je veľmi nápomocná pri srdcovo-cievnych ochoreniach a vysokom krvnom tlaku.
– Využívaná je aj pri cystickej fibróze prsníkov, osteoporóze a skleróze multiplex.
– Uplatňuje sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky II. typu.
– Účinkuje pri syndróme dráždivého čreva
– Zlepšuje liečbu antibiotikami tým , že rozkladá ochranný bakteriálny biofilm, ktorý chráni telo baktérie.
– Má čistiaci účinok- pomáha viazať ťažké kovy.
– Redukuje migrény a bolesti hlavy.
– Podporuje imunitný systém.
– Minimalizuje tvorbu jaziev.
Pri hodnotení účinnosti enzýmov je dôležitejšie merať aktivitu v IU- medzinárodných jednotkách ako váhu v miligramoch. Čo sa týka konkrétneho odporúčania produktov, tak našou voľbou je serapeptáza od slovenskej firmy Nutraceutica s obsahom 120 000 SPU v 1 kapsule.
Produkt je kvôli legislatívne oficiálne určený na prípravu dermálneho roztoku, no väčšina ľudí ho využíva na vnútorné užívanie.