Pri objednávke nad 50€ je DOPRAVA ZDARMA  

Jeden veľmi zaujímavý článok od odborníka.

Čítajte, premýšľajte ….
Vitamín C? „Ľudská hlúposť je tisíchlavý drak……!“
MUDr. Vojtech Pálházy
Výraz vitamín C som prvý raz počul od mojej starej mamy pred viac než 60 rokmi. Žila v malej dedinke a každú jeseň netrpezlivo čakala na prvý mrázik, aby mohla vyraziť do blízkeho lesa pri dedine a nazbierať šípky. Tajomstvom jej šípkového lekváru bolo, že ten prvý mrázik predpripravil šípky na surovinu na prípravu lekváru. Ale stará mama zbierala a sušila šípky už skôr, od polovice októbra, aby mohla vnúčatá hostiť pri zimných návštevách dobrým a zdravým šípkovým čajom. Lebo nič na svete neobsahuje toľko vitamínu C než domáci šípkový čaj. A kto pravidelne pije šípkový čaj, nedostane nádchu, tvrdila stará mama. Pred viac než 60 rokmi!
Minulý týždeň mi v ambulancii jedna pacientka so strachom v očiach vravela, ako ju jej ošetrujúci lekár varoval pred predávkovaním vitamínom C, lebo vraj dostane obličkové kamene! Nechcel som veriť svojim ušiam, že dnes ešte môžu kolovať aj v kruhoch odbornej verejnosti také zastrašujúce argumenty na úrovni povier, a spomenul som si na ten citát, ktorý som použil ako názov môjho príspevku. Dnes, keď je dokázané, že vitamín C má v organizme viac ako 100 dokázaných úloh (funkcií), by sme mohli o nich diskutovať dlhé hodiny. V tejto chvíli, v tejto situácii uvediem len 2 dôležité údaje.
V laboratórnych podmienkach sa opakovane potvrdilo, že keď sa z čerstvej krvi odseparujú biele krvinky, ich obsah vitamínu C je stonásobne vyšší, než v ostatných tkanivách organizmu. Zrniečkové biele krvinky (tzv. granulocyty) plnia v organizme funkciu akejsi pohraničnej stráže a okamžite zaplavia každé miesto v organizme kde sa nejaký votrelec (vírus, baktéria) snaží dostať.
A vitamín C funguje ako ochranný štít, ktorý musí byť masívny, nepriedušný. Rozhodne nestačí prijímať ho v dávke 60 mg denne. Vo väčšine prípadov nestačí ani 4000 mg! Vyskúšajte, budete vidieť. Ja som to už urobil, a odvtedy neviem, čo je to nádcha, chrípka atď.. A mýtus o obličkových kameňoch? Nesúvisí s C vitamínom, ale s horčíkom. Lepšie povedané s jeho nedostatkom. Už v roku 2010 dokázal jeden rozsiahly prieskum, že každý tretí obyvateľ Slovenska (aj Čiech) má zúfalý nedostatok horčíka. A to je ten prvok, ktorý bráni vzniku kameňov. Aj obličkových!
Takže nebojte sa konzumovať vitamín C. Hlavne teraz, v nádchovo-chrípkovo – jesennom období. Aspoň 5 – 6 000 mg denne. A k tomu horčík, minimálne 500 mg, rozdelený do dvoch dávok! Vypitie aspoň 2,5 litra tekutín je tiež základnou podmienkou.
Prajem Vám železné zdravie.
MUDr. Vojtech Pálházy
Absolvoval štúdium lekárskej fakulty pražskej Karlovej univerzity v Hradci Kráľovom, v Českej republike, smer vojenské lekárstvo. Po vzniku Slovenskej republiky sa stal riaditeľom v Univerzitnej nemocnici Ružinov a 3 roky vykonával túto funkciu. Zároveň pracoval v ambulancii Psychiatrickej kliniky UNB. Absolvoval rôzne študijné pobyty v zahraničí , v Európe aj v Spojených štátoch amerických.
Vďaka odbornej kvalifikácii – postupne získal atestáciu z interného lekárstva, zo všeobecného lekárstva a z psychiatrie. V zahraničí sa zoznámil so zásadami modernej prevencie a výchovy laickej verejnosti k zdravému spôsobu života a aktívnemu zdraviu.