Pri objednávke nad 50€ je DOPRAVA ZDARMA  

Význam koenzýmu Q10 v prevencii

Každý, kto je schopný zdravého „sedliackeho“ uvažovania, aspoň v základných dimenziách, vie a chápe, že bezchybné fungovania energetickej sústavy organizmu je úzko viazané so správnou činnosťou srdcovo-cievneho systému. Keď srdce nevládze, sú slabé aj svaly a nepracujú dobre ani ostatné orgány, a to z jednoduchého dôvodu. Všetky poruchy srdcovej činnosti majú, skôr alebo neskôr za následok nedostatočné zásobenie orgánov kyslíkom a živinami. Týka sa to samozrejme aj samotného srdcového svalu. V tom tkvie význam vencovitých tepien srdca.
Srdce začína pracovať už od tretieho mesiaca vnútromaternicového života plodu a pokiaľ vedci rozlúštili genetický kód človeka správne, malo by pracovať nepretržite 180 rokov! Ak sú teda splnené všetky podmienky jeho správnej činnosti.
Od chvíle keď v tzv. civilizovaných krajinách začali rapídne narastať úmrtia na infarkty, pozornosť výskumnej činnosti sa orientovala hlavne na zdravie systému vencovitých tepien srdca. Význam vitamínov (C vitamín, E vitamín), bioflavonoidov (rutín, hesperidín) a minerálnych látok (horčík, draslík, selén) je známy už skoro 100 rokov, ale „vitamín mladosti“ koenzým Q10 bol objavený až v roku 1957.
Je typické a zároveň smutné, že akademická medicína sa začala o túto látku zaujímať až od roku 1975, keď sa preukázalo, že koenzým Q10 má významný a priaznivý vplyv na pružnosť cievnej steny. Dnes už vieme, že táto látka sa nachádza v každej jedinej bunke v tele, a nachádza sa v mitochondriách. Už žiaci základnej školy sa učia na hodine biológie, že mitochondrie sú kachľami buniek. Kachle môžu pracovať hospodárne aj menej hospodárne, a práve to je hlavná funkcia koenzýmu Q10.
Ľudský organizmus od narodenia dokáže produkovať dostatočné množstvo tejto látky pre správne fungovanie, pre zdravý život každého orgánu, každej bunky v tele. Zatiaľ je ešte záhadou, prečo začína jeho produkcia v tele po 30-ke stále intenzívnejšie klesať, a u 35-ročného človeka už treba pristúpiť k trvalej suplementácii (náhrade, doplňovaniu). Tým, že srdce musí pracovať intenzívne a bez prestávky, nedostatočná hladina koenzýmu Q10 sa už veľmi skoro prejaví poruchami činnosti srdcovo-cievneho systému. A neskoršie sa ohlásia poruchy svalov a pohybového aparátu, pečene, prípadne rakovina.
Z uvedeného vyplýva, že otázka nestojí tak, či treba alebo nie pre prevenciu stále užívať koenzým Q10, ale tak, že koľko, v akej dávke? Ľudia, ktorí už majú zdravotné – srdcové, nervové, pohybové problémy, alebo rakovinu, by sa mali poradiť s lekárom, ktorý sa zaujíma a je orientovaný v problematike koenzýmu Q10! Keď ste zdraví a chcete si zdravie uchovať čo najdlhšie, tak sa držte nasledujúceho pravidla – vo veku od 35 do 50 rokov je potrebné užívať 1 mg na kg živej váhy. Nad 50 rokov už 2 mg.
Také je to jednoduché, ale úloha trvalá. Pokiaľ chcete mať zdravé srdce a žiť podstatne dlhšie a zdravšie.
MUDr. Vojtech Pálházy